Rozwód jest zawsze ostatecznością. Nim się zdecydujemy na złożenie pozwu w sądzie warto wykorzystać wszelkie możliwości
Czym jest uzdrawiająca separacja? Podobnie jak separacja sądowa polega na osobnym zamieszkaniu i odłożeniu decyzji o ewentualnym zakończeniu związku. To co ją odróżnia, to aktywność partnerów. W trakcie rozstania Ty i twój partner inwestujecie we własny rozwój osobisty. Dlatego to jest ważne? Jeśli lepiej poznasz i zrozumiesz siebie – stworzysz lepszą relację z innymi ludźmi.
Jakie są cele uzdrawiającej separacji?
Jeżeli obie strony są zmotywowane i zaangażowane, aby pracować nad relacją ze samym sobą, istnieje duża szansa, że ich odnowiony związek przetrwa.
Każdy związek zmienia się i ewoluuje. Rozwijamy się emocjonalnie, społecznie, fizycznie, duchowo, intelektualnie i związek zmienia się wraz z nami. Pojawiają się napięcia, które mogą przekształcić się w kryzys np. kryzys pojawiający się w pierwszych latach małżeństwa, gdy zaczynamy uświadamiać sobie, że małżonek jest zupełnie inną osobą, niż w czasie narzeczeństwa; kryzys związany z pojawianiem się pierwszego dziecka, kryzys związany z kolejnymi dziećmi, kryzys wieku średniego, kryzys pustego gniazda. Podczas kryzysu trudno jest podejmować racjonalne i obiektywne decyzje. Chwilowe rozstanie jest alternatywą, którą warto rozważyć.
Uzdrawiająca separacja może pomóc nam przekształcić związek w bardziej dojrzały i bardziej nas satysfakcjonujący, bądź przygotować do rozstania, które zamiast wywoływać cierpienie, stres pozwoli zachować dobre relacje i w zgodzie wychowywać wspólne dzieci.
Kiedy warto skorzystać z uzdrawiającej separacji?
- Kiedy bywasz smutny lub nieszczęśliwy. Czujesz, że dusisz się, masz obniżony nastrój.
- Kiedy twój partner nie poczuwa się do odpowiedzialności za trudne chwile w waszym związku. Odmówił skorzystania z terapii par.
- Kiedy potrzebujesz więcej przestrzeni emocjonalnej aby się rozwijać.
- Kiedy jesteście w konflikcie, nie potraficie przełamać starych schematów.
- Kiedy powielasz w związku schematy z twojej rodziny pochodzenia. Chcesz uwolnić się od ich wpływów i potrzebujesz zdystansować się od partnera, bo twój związek za bardzo przypomina ten, który tworzyli twoi rodzice.
Jak przeprowadzić uzdrawiającą separację
Uzdrawiająca separacja różni się od sądowej. Wykorzystaj poniższe wskazówki, wówczas wasze rozstanie będzie miało większe szanse, aby zakończyć się sukcesem.
- Sprawdźcie, czy obojgu wam zależy na zmianie, czy oboje jesteście silnie zaangażowanie w ratowanie związku.
- Nie wnoście pozwu o rozwód ani nie zaczynajcie żadnej procedury prawnej w czasie trwanie uzdrawiającej separacji.
- Zwróćcie uwagę na waszą komunikację. Powinna być otwarta i szczera. Zamieńcie komunikat „TY’ na komunikat „JA”. Mówcie: „Myślę, że …”, „Czuję, że …”, „Potrzebuję …”. Bądźcie szczerzy zarówno z partnerem jak i ze sobą samym.
- Zróbcie listę cech waszym zdaniem dobrego związku. Pokażcie sobie nawzajem swoje listy i omówicie je.
- Spędzajcie ze sobą czas.
- Kontynuując relację seksualną bądźcie uważni na swoje potrzeby.
- Skorzystajcie z pomocy psychoterapeuty lub grupy wsparcia. Rozmowa o problemach w związku z kimś innym niż partner może rozwiązać wiele problemów.
- Korzystajcie z różnych form rozwoju osobistego: wykładów, warsztatów, webinarów. Czytajcie książki i czasopisma z obszaru rozwoju osobistego, relacji w związkach.
- Prowadźcie dziennik osobisty, w którym będziecie mogli wyrazić silne emocje, które mogą pojawić się w tym okresie. Zebrać i uporządkować myśli, nazwać swoje uczucie.
- Zaopiekujcie się sobą, swoim ciałem i duszą.
- Spiszcie umowę waszej separacji.
Jak długo powinna trwać separacja?
Najgorsza jest niepewność, dlatego warto ustalić czas trwania uzdrawiającej separacji. Czas trwania musi być elastyczny i może podlegać negocjacjom. Musi też być realny i uwzględniać niezbędny czas do wypracowania zmian. Najczęściej uzdrawiająca separacja zajmuje około roku.
Kiedy do siebie wrócić?
Zbyt wczesny powrót do siebie może okazać się destrukcyjny, podobnie jak powrót do schematów funkcjonujących w związku przed separacją. Nie spieszcie się. Pamiętajcie o efekcie „miodowego miesiąca”. Poczekajcie aż oboje będziecie gotowi i przekonani, że razem chcecie spędzić resztę życia.
Co powinna zawierać umowa dotycząca uzdrawiającej separacji?
Uzdrawiająca separacja to duże wyzwanie, dlatego warto ją ustrukturyzować, aby zwiększyć jej szanse powodzenia. Warto skorzystać z pomocy terapeuty par lub mediatora specjalizującego się w sprawach rodzinnych. Im umowa będzie bardziej szczegółowa, tym mnie nieporozumień będzie generowała.
Umowa powinna zawierać:
- Zobowiązanie obojga partnerów przebudowy związku
- Cele uzdrawiającej separacji np. poznanie swoich potrzeb, pragnień i oczekiwań wobec związku; zapewnienie emocjonalnej przestrzeni i możliwość rozwoju poza związkiem.
- Czas trwania separacji.
- Czas spędzany wspólnie.
- Zobowiązanie do rozwoju osobistego każdego z partnerów oraz formy rozwoju np. indywidualne konsultacje psychologiczne, grupa wsparcia, warsztaty dla par, coaching relacji.
- Relacje i zaangażowanie poza związkiem.
- Sprawy mieszkaniowe.
- Sprawy finansowe.
- Sprawy dotyczące dzieci.
- Podpisy partnerów.
Na podstawie – Bruce Fisher, Robert Alberti „Rozwody i rozstania”