13 kroków, które pomogą Ci odzyskać radości życia
Bywa tak, że czujesz się zestresowany, przygnębiony, niespokojny, obrażony, smutny a może wkurzony? Nie chcesz już dłużej cierpieć?
Przestań myśleć o tym, co jest w twoim życiu nie tak. Skup się na wprowadzaniu pozytywnych zmian w swoje życie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych technik, które pomogą ci poczuć się lepiej.
1. Żyj tu i teraz.
Wczoraj minęło, jutro dopiero nadejdzie, życie toczy się dziś! Staraj się chłonąć chwilę, cieszyć teraźniejszością. To ją możesz kreować, na nią wpływać. Nie odkładaj życia na później i nie żyj przeszłością.
2. Zaakceptuj trudne chwile.
Przyjmuj nie tylko pozytywne emocje ale i te, które są dla ciebie trudne. Nie jest łatwo zaakceptować rzeczywistość taką, jaką jest i pogodzić się z niespełnionymi oczekiwaniami. Niestety, jeśli nie zaakceptujesz rzeczywistości, będziesz ciągle narażony na cierpienie. Zmierz, zaakceptuj i poczuj swój smutek, ból, rozpacz … Jeśli to zrobisz, nie będziesz niepotrzebnie tracić energii na walkę i pozwolisz trudnym emocją odejść.
3. Praktykuj wdzięczność.
Ważne, żebyś odnalazł szczęście w teraźniejszości. Ostatnio prowadzone badania pokazują, że ciało migdałowate reaguje również na pozytywy (w takim stopniu, w jakim nasz umysł jest nastawiony na ich rejestrowanie, a nasza uwaga świadomie na nich skupiona). Oznacza to, że poziom naszego szczęścia w dużym stopniu zależy od tego, na ile świadomie je zauważamy. Dostrzegaj pozytywy! Poświęć codziennie kilka minut (najlepiej wieczorem, tuż przed snem) i wymień, co najmniej pięć rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Mogą to być drobnostki z całego dnia, np. możesz podziękować za przepyszną filiżankę zielonej herbaty, za niespodziewane spotkanie ze szkolną koleżanką, za piękny słoneczny dzień. Możesz podziękować za swój ogród, soczyste czereśnie, zdrowie twoich dzieci, inspirujący projekt, w którym możesz wziąć udział. Zobacz, jak wiele masz i doceń to! Może zdecydujesz się na prowadzenie Dziennika wdzięczności?
4. Dbaj o relacje.
Każdy czasem ma potrzebę pobycia w samotności, aby poukładać swoje myśli i uporządkować sprawy i jest to całkowicie normalne. Warto jednak dbać o relacje z innymi ludźmi. Nie siedź w domu, spotykaj się ze znajomymi, przyjaciółmi. Związki z ludźmi to jeden z głównych warunków zadowolenia z życia. Nie wykręcaj się zapracowaniem, dbaj o kontakty z rodziną i przyjaciółmi póki nie jest za późno.
5. Dobieraj słowa.
Pamiętaj, że pozytywne nastawienie jest niezwykle istotne, jeśli pragniesz zmian na lepsze. To, jakich słów używasz, nie tylko odzwierciedlają twój sposób myślenia, ale również umacniają twoje przekonania. Jeśli wciąż powtarzasz sobie, że zmiana pracy, nauka włoskiego czy wyjazd do Butanu jest niemożliwe, zaczynasz w to wierzyć. Wpływa to na niską samoocenę (patrz pkt 12). Nie nadużywaj słowa „niemożliwe” i wyrażenia „nie mogę”. Wybieraj słowa, które cię inspirują, dodają siły do działania oraz motywują. Mów „mogę”, „chcę” zamiast „muszę”, „nie da się”.
6. Zachowaj perspektywę.
Trudny okres, w którym doświadczasz, jest jedynie „kawałkiem” twojego życia, a nie całym życiem. Pomyśl o swojej przyszłości – przecież nie chcesz, aby twoje życie zostało zdefiniowane przez tę jedną okoliczność. Koncentruj się na tym, co masz w życiu – a nie to, czego brakuje.
7. Zmień nastrój za pomocą jedzenia.
Jedzenie może być lekarstwem, ale też źródłem gorszego nastroju. Wahania nastroju, podatność na smutek i stany lękowe, a nawet depresja mogą być spowodowane błędami żywieniowymi.
Magnez, nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, witaminy z grupy B regulują pracę układu nerwowego i pozytywnie wpływają na nastrój. W trudnych chwilach najlepiej ograniczyć słodycze a częściej sięgać po owoce. Zaspokoją apetyt na cukier i zapobiegną spadkom poziomu cukru we krwi.
8. Odpuść i stwórz przestrzeń na nowe.
Kiedy czujesz, że utknąłeś w życiu, zacznij od zmiany nastawienia, odpuszczając rzeczy, które już ci nie służą – jak stare ubrania, stare buty, stare nawyki czy toksyczne związki. Kiedy pozbywasz się przedmiotów, osób, które „ciągną cię w przeszłość” i zaczynasz czuć się lżejszy – poczujesz, jak pojawia się w twoim życiu przestrzeń na nowe rzeczy, osoby. Zadaj sobie co pewien czas pytanie: Co chcę zaprosić do swojego życia?
9. Uśmiechaj się
Wiesz, że uśmiech jest magiczny? Jego magia polega nie tylko na tym, że rozluźnia twoje mięśnie twarzy czy powoduje wydzielanie endorfin w mózgu, ale również uśmiechając się zarażasz innych swoim optymizmem! Poinformuj każdego dnia swój mózg, że jesteś w dobrym humorze
10. Tańcz.
Kiedy tańczysz, twój umysł zapomina o wszystkich problemach i skupia się wyłącznie na ruchu. Uwalniana jest dopamina i serotonina, substancje łagodzące stres i zwiększające poczucie szczęścia. Wiele badań potwierdza hipotezę, że taniec może łagodzić ból fizyczny, taki jak bóle głowy i kręgosłupa. Może również zmniejszyć niektóre objawy depresji.
11. Zrób coś inaczej.
Deborah Serani twierdzi, że każde nowe doświadczenie aktywuje nasze zmysły i sprawia, że mamy nową historię do opowiedzenia. Inna trasa do pracy, zakupy w sklepie, do którego rzadko zaglądasz, śniadanie na balkonie a nie w kuchni czy jakakolwiek zmiana wpływa na nas pozytywnie. Sprawdź czy to działa.
12. Buduj swoją prawidłową samoocenę.
To dzięki prawidłowej, ugruntowanej samoocenie nie będą dręczyć cię negatywne myśli. Nie będziesz bać się przeszkód, tylko podejmiesz wyzwania. Nawet jeżeli doznasz porażki, to będziesz pamiętać, że w zasięgu ręki jest sukces. Nie myśl o sobie źle, nie doszukuj się wad, ale pielęgnuj zalety. Każdego dnia rano witaj się ze sobą w lustrze. Uśmiechnij się, pomyśl o tym, jakim jesteś człowiekiem, jakie masz możliwości. Tak naprawdę tylko od ciebie zależy, kim jesteś.
4. Nadawaj swemu życiu sens.
Do szczęścia potrzebne nam jest poczucie, że nasze życie ma sens i znaczenie. Koncentracja jedynie na przyjemnościach nie uszczęśliwia. Świetnym sposobem na wyjście poza własne problemy jest wolontariat. Człowiek jest tak skonstruowany, że potrzebuje jakiejś idei nadrzędnej. Ci, którzy uczestniczą w jakichś działaniach na rzecz innych ludzi, czerpią z tego ogromną satysfakcję i czują się znacznie szczęśliwsi niż ludzie skupieni wyłącznie na własnych sprawach i problemach. Wspieranie innych sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy, odzyskasz poczucie sensu i celu, obiektywnie spojrzysz na swoje problemy.